У посети успешним фирмама на чијем челу су жене
Председник општине Сремски Карловци Дражен Ђурђић заједно са потпредседницом Покрајинске владе Сандром Божић и директорком Сектора предузетништва Привредне коморе Србије Браниславом Симанић посетио је данас две успешне приватне карловачке фирме које воде жене – компанију „Мега пласт“ која се бави производњом пластичних фолија и кеса и винарију „Веритас Ћуковић“, поводом Међународног дана жена предузетница.

Они су са власницом „Мега пласта“ Јеленом Стојановић и Јеленом Ћуковић, која води винарију „Веритас Ћуковић“, разговарали о пословању и изазовима са којима се сусрећу у раду. Након тога су и обишли производне погоне.
Председник општине Дражен Ђурђић је подсетивши да се осам година 19. новембар обележава као Међународни дан жена предузетница, истакао да женско предузетништво напредује у Сремским Карловцима.
– Без обзира на биолошку поделу на мушкарце и жене, видимо да у предузетништву нема те поделе – казао је Ђурђић. – Као пример навео бих винарије у Сремским Карловцима, који су цењени као центар винарства Србије и као такви позиционирани на винској мапи Србије. У Карловцима има 18 винарија, а од тога у више од пола или управљају или већински раде жене.

Потпредседница Покрајинске владе Сандра Божић је рекла да производња пластичних кеса којом се бави Јелена Стојановић јесте компликован и веома захтеван процес.
– Она је као доктор политичких наука наследила производњу од оца. У том послу, како у продаји тако и у производњи, сусреће се са одређеним изазовима. Покрајинска влада је ту да помогне и да жене које се боре на тржишту посебно када је реч о производним делатностима, охрабримо, оснажимо, умрежимо и омогућимо подстицајима државе на нивоу целе Србије да буду снажније, да им производња буде одржива и да им пласман буде задовољавајући – рекла је Божићева.

По мишљењу Јелене Стојановић, бити предузетник у Србији је тешко без обзира да ли је реч о жени или мушкарцу, мада се жене сусрећу са мало већим предрасудама.
–Наследила сам фирму од оца и покушавам да радим с истим успехом као и он. Сви имамо исте изазове, највећи је недостатак радне снаге са којим се сусрећу произвођачи у свим областима. У питању је глобални тренд, природни процес пресељена и ми покушавамо да то што боље пребродимо. Наши рандици мигрирају ка западној Европи,а ми смо сада у ситуацији да увозимо ранике из Азије. Највише их има из Шри Ланке, Непала, Индије, Пакистна. Ми смо имали чак и раднике са Кубе. То је сад свакодневица не само код нас него и у региону. У Хрватској се жале колеге да су остали без радника због уласка у ЕУ, а то и нас чека будући да смо у том процесу – казала је Стојановићева.
текст: Зорица Милосављевић // фото: Ђорђе Радивојевић