Сећање на Миодрага Радуловачког
На дестогодишњицу смрти некадашњег ђака Карловачке гимназије, великог филантропа и задужбинара проф. др Миодрага Радуловачког о његовом лику и позамашном делу говорили су данас у Еколошком центру „Радуловачки“ његов сестрић Александар Радетић са Флориде, а преко апликације Зум двоје од три стотине српских студената који су захваљујући том човеку у Америци наставили школовање – председница Фондације „Радуловачки” из Чикага проф. др Биљана Павловић Шурјанчев и некадашњи гувернер Народне банке Србије Радован Јелашић из Будимпеште.
Програм „Сећање на професора Миодрага Радуловачког” који је Покрет горана Војводине установио након професорове смрти 2014. године, овог пута отпочео је емитовањем исечака из ТВ емисије новинарке Ксеније Јовановић у којима Радуловачки говори о свом раду, Карловцима, себи…
У свом излагању јуче је др Биљана Павловић Шурјанчев акценат ставила на то како га је упознала из чега се изродило велико пријатељство, а Радован Јелашић пре свега на последњи сусрет са професором два дана пред његову смрт. Из угла нећака о том великом човеку је причао Александар Радетић, рекавши између осталог да је био човек огромне покретачке снаге, који није прихватао одговор не могу, него само начин на који се може нешто урадити.
Председник Покрета горана Војводине Алекса Јефтић истако је да је та организација покренула иницијативу да се пут од 1,8 километара између брзе пруге и Дунава уз који је недавно посађено зеленило у сарадњи са Компанијом Вега ИТ из Новог Сада, назове Алеја професора Миодрага Радуловачког.
Професор Радуловачки је оставио дубок траг на пољу задужбинарства у Сремским Карловцима. Његов ктиторски рад почео је 2007. године обновом најпознатије карловачке чесме „Четири лава”.
Наредни његов потез уследио је 2009, када је финансирао обнову фасаде зграде Еколошког центра у власништву Покрета горана у Улици митрополита Стратимировића 5 у Сремским Карловцима, која је у међувремену и понела његово име. Већ наредне године у групу објеката које је обновио уврштен је и надгробни споменик Бранка Радичевића на Стражилову. У највећи ктиторски подухват професора Радуловачког спада градња 2012. године енергетски ефикасне и самоодрживе зграде у дворишту Еколошког центра. Градњом тог новог крила Еколошког центра ударени су темељи развоја Сремских Карловаца као еколошке топ дестинације. Његов дар Сремским Карловцима износио је близу пола милиона долара.
текст: Зорица Милосављевић // фото: приватна архива