Вила Фрушкогорски бисер први објекат у Карловцима с кјуар кодом
Иако обилују споменицима културе и објектима од архитектонског и историјског значаја, Сремски Карловци заостају за другим срединама када је њихово обележавање у питању које ће туристима, савременим номадима олакшати упознавање богате баштине уз помоћ „паметних“ телефона. Донедавно ниједан објекат у Сремским Карловцима који због културно-историјског наслеђа имају посебан статус, па чак и лекс специјалис, није имао таблу с кјуар кодом.
Први објекат с таквом таблом и то не са једном, већ две, је Вила „Фрушкогорски бисер“ у Улици патријарха Рајачића 19. Њен власник, Раде Милошевић, поставио је прву када је кући, старој више од стотину година, удахнуо нови живот и функцију. Вила „Фрушкогорски бисер“ објекат је намењен за смештај туриста и поседује седам јединица -апартмана и соба, али и дегустацију вина и јаких пића из споствене производње. За винско-гастрономски угођај оспособљен је 24 метара дуг лагум из 1864. године, као и дограђена савремена дегустациона сала.
Милошевић је пустивши све то у функцију прошле године поставио таблу са кјуар кодом чијим скенирањем се добијају подаци о понуди, идући у сусрет тако потребама модерних туриста којима треба брза и лако доступна информација. Међутим, ове године осванула је још једна таква табла на фасади објекта. Друга се односи на личност по којој је улица понела име – патријарха Јосифа Рајачића. Скенирањем кјуар кода очитавају се основни подаци о патријарху на српском и енглеском језику као и његов лик. Милошевић каже да га је на тај корак подстакла чињеница у коју се сам уверио, да људи из ближе околине недовољно знају о патријарху и резиденцији преко пута у којој су обитавали чланови његове породице након што је он добио баронску титулу која је, на крају, названа Илион по његовом световном имену.
Захваљујући томе савремени номади, поготово млади, уз помоћ мобилних телефона брзо и једноставно могу сазнати информације које су од значаја за место у које су дошли.
текст и фото: Зорица Милосављевић