среда, новембар 13, 2024
ВестиКултура

„Милица Стојадиновић Српкиња“ у Културном центру

Изложба „Врдничка вила – Милица Стојадиновић Српкиња“ отворена је данас у галерији Културног центра „Карловачка уметничка радионица“ у организацији општине Сремски Карловци и Аустријско-српског културног друштва „Вилхамина Мина Караџић“ из Беча.

Поставку која говори о животу и делу познате песникиње са фрушкогорских простора, чији аутор је професорка, књижевница и председница поменутог друштва Светлана Матић, отворио је председник општине Дражен Ђурђић, нагласивши да је Милица Стојадиновић Српкиња оставила велики траг у нашој књижевности.

– Придев и именица Српкиња Милици Стојадиновић је друго име још за живота. И није случајно, а то је у нашем народу традиција, да име репродукује личност човека, па тако то друго име говори о њеном животу и раду. Милица је позната као песникиња и велика хероина 19. века о чему говори и ова изложба. Иако је за европску културу она била више лирски песник, за нас је, и то је најважније, била велики родољуб. Са својим другим именом је то показала, и то у 19. веку, када је не само у политици, индустрији и уопште друштву, Европа као најзначајнији континент била заправо свет мушкараца – рекао је Дражен Ђурђић и додао да је приметно када се читају њене родољубиве песме да је она у њима ридала над гашењем, падом и губитком средњовековне српске државе која је дала сву своју имовину, срце, Косово и Метохију за одбрану хришћанске Европе тражећи разлог и моменат за његову обнову, а те тежње гајиле су се четири века до поновне обнове наше српске државности у Сремским Карловцима.

Изложба о Врдничкој вили, како се најчешће каже за Милицу Стојадиновић, пре Сремских Карловаца отворена је у Бечу. То је друга изложба којом се Светлана Матић представила Сремским Карловцима. Лане је у кући у којој је неко време становао Бранко Радичевић била отворена и поставка о Мини Караџић као плод сарадње са карловачким удружењем „Каром“ и професорком Пламенком Вулетић.

Пре нешто мање од месец дана посредовањем Светлане Матић у амбасади Србије у престоници Аустрије обележена су два века од рођења песника Бранка Радичевића. У програму су учествовали чланови позоришне дружине „Козачински“ и професорка Карловачке гимназије др Јелена Ратков Квочка. Истовремено су представници карловачке општине, шефица Кабинета председника општине Мирјана Јовановић и руководилац Одељења за друштвене делатности Нада Остојић Агбаба уручиле библиотеци „Мина Караџић“ у Бечу, чији је Светлана Матић оснивач, пет стотина књига, дар установа и појединаца из Карловаца.

текст: Зорица Милосављевић // фото: Ђорђе Радивојевић

Verified by MonsterInsights